Nauka czystości szczeniaka żyjącego w bloku, aby nie sikał w domu tylko na dworze poza domem.Nauka czystości szczeniaka - Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze? 

Gdy uczysz psa czystości w domu to pamiętaj, że przede wszystkich chodzi o twoją wytrwałość i cierpliwość oraz wzmacnianie dobrego zachowania psa. Niejako uczysz psa dobrych nawyków i dobrych zwyczajów odnośnie robienia siku poza domem. Tak naprawdę aby w pełni nauczyć psa czystości w domu potrzeba czasem aż 3 albo 4 miesięcy treningów. Małe rasy takie jak maltańczyk, york terier, czy chiuahua czasami uczą się tego aż do roku czasu.

Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na matę? sikać w jednym miejscu w domu albo jak nauczyć psa załatwiać się do kuwety?


Małe rasy takie jak chiuahua albo yorki albo maltańczyki czy inne rasy miniaturowe i rasy z grupy do towarzystwa mają bardzo szybki metabolizm i przez to również częściej potrzebują robić siku. Ich małe pęcherze zbierają małą ilość moczu i prędzej potrzebują się załatwić. Dlatego też aby nam ludziom było wygodniej uczymy psa załatwiania się na matę do nauki czystości albo uczymy psa robienia siku do kuwety. Dzięki temu nie musimy z psem wychodzić z domu co godzinę. Tylko mam nadzieję, że uczysz psa tego sikania do kuwety tylko na czas bycia szczenięciem. Potem polecam Ci zabrać psu kuwetę i wychodź częściej z psem poza dom, bo inaczej zaniedbasz socjalizację szczeniaka.
Aby pies nauczył się robić siku do kuwety trzeba go nagradzać gdy tam się załatwia, aby wiedział że zrobił coś dobrze i że jego zachowanie nam się podoba. Aby psu pomóc zrozumieć czego go uczymy warto przez jakiś tydzień codziennie prowadzać psa po jego przebudzeniu na miejsce gdzie jest mata lub kuweta i pozwalasz psu biegać po mieszkaniu dopiero jak załatwi się na matę lub do kuwety.

Jak nauczyć psa gdzie ma się załatwiać? Co zrobić aby szczeniak nie sikał w domu? Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu? jak oduczyć psa załatwiania się w domu? Jak odzwyczaić szczeniaka od sikania w domu?

Zacznij naukę z psem gdy ma 10-12 tygodni - wtedy pies ma jeszcze mały i słaby pęcherz ale wiemy, że sika mniej więcej co 1,5godziny - także po wysikaniu się wiemy że kolejna godzina będzie już bezpieczna dla naszych dywanów. Aby nauczyć psa, że ma sikać poza domem trzeba psu zabraniać sikania w domu i jednocześnie dawać mu jak najwięcej możliwości ku temu aby sikał na trawniku przed domem. Tu chodzi o takie nauczenie psa, że trzeba stanąć na trawie a nie na podłodze w domu i dopiero wtedy wolno zrobić siku. Nie nauczysz psa sikania poza domem jeśli pies przez miesiąc czasu ciągle siedzi w domu i nie wychodzi poza dom. Musi się pies nauczyć, że to poza domem jest trawnik na którym sikamy.

Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu? jak oduczyć rocznego psa sikania w domu? Jak nauczyć dorosłego psa załatwiać się na dworze? 

Aby pies oduczył się sikania w mieszkaniu trzeba go bardzo pilnować, niektórzy polecają do tego zamykanie psa w klatce w domu albo ograniczanie psu wolności smyczą w domu. Chodzi o to, żeby pies nie miał możliwości zrobienia siku w domu gdzieś ukradkiem. I stosujesz to wtedy gdy pies nie sikał na spacerze - gdy pies jest dorosły i wiesz że siku było przez niego zrobione na spacerze to wiesz, że w domu przez kilka godzin masz spokój. Bo dorosły pies spokojnie 8godzin powinien wytrzymać bez sikania. Jeśli natomiast pies jest dorosły i posikuje w domu co godzinę lub nawet częściej to jest to najprawdopodobniej objaw zapalenia pęcherza u psa. I wtedy psa nie karć, tylko idź z nim do weterynarza po odpowiednie leki. I inna sprawa gdy pies sika gdy ktoś wchodzi do domu to zwykle jest to sikanie z radości lub uległości (http://jrt.szkola-doberman.pl/sika-z-radosci-strachu.html)

Jak nauczyć szczeniaka wołać siku?

Wychodź ze szczeniakiem poza dom o stałych godzinach - jego organizm przyzwyczai się do regularnego wypróżniania i pies będzie chciał o tej konkretniej godzinie wyjść poza dom. Wyprowadzaj psa przed dom w to samo miejsce co wcześniej - te miejsca gdzie pies już wcześniej sikał sprowokują go do załatwienia się w tym samym miejscu. Tylko pamiętaj, że to dotyczy sikania a nie robienia kupy przez psa. Można też przez jakiś czas w domu stosować maty do nauki czystości - najlepiej dać je pod drzwi w korytarzu i potem jak gdzieś za miesiąc jak pies podrośnie to zabierzesz te maty - a gdy zobaczysz, że pies coś tam szuka pod drzwiami wyjściowymi to pewnie będzie znak, że pies chce wyjść na dwór aby zrobić siku.

// Tagi wpisu: nauka czystości szczeniaka yorka, shih tzu, buldoga francuskiego, chihuahua, labrador, maltańczyk, owczarek niemiecki - ile trwa nauka czystości szczeniąt//

Jeśli masz problem z nauczeniem czystości swojego psa to możesz skorzystać internetowych konsultacji poprzez stronę: www.szkola-doberman.pl/kontakt albo Szkolenie psów szkoła doberman

2 komentarze:

  1. bardzo dobre porady, ważne też jest aby nie stosować brutalnych metod typu zanurzanie psu pyska w jego sikach - to nie jest potrzebne i nic dobrego psa nie uczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatna porada, patrząc jak inni ludzie do tego podchodzą to ręce opadają, szarpią za smycz, ciągną psa na siłę...
    Post świetny pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

będę wdzięczny za każdy komentarz - pisz śmiało! Na pytania odpiszę osobiście!