niedziela, 13 listopada 2016

Pies nie chce zostać sam w domu - co robić?

Pies nie chce zostawać sam? Ale co to tak właściwie znaczy?


Piszę to bo po ostatnim artykule na temat lęku separacyjnego u psów dostałem trochę pytań poprzez facebook - zgłosiły się dwie osoby z rozpoznanym już lękiem separacyjnym, jednak więcej było pytań bardziej prozaicznych i dla mnie prostych jednak sprawiających trudność posiadaczom szczeniaków - pisali o tym zwykle bardzo ogólnie jako coś takiego, że 'szczeniak nie chce zostać sam' - dopiero po kilku pytaniach z mojej strony które miały za zadanie doprecyzowanie o co konkretnie chodzi okazywało się, że szczeniak zachowywał się zupełnie normalnie, jednak warto w tych przypadkach wychowywać psa 'dobre zachowania nagradzać i nie zwracać uwagi na te złe' - dalej wyjaśnię o co chodzi.

O co chodziło z tym zostawaniem samemu?
 • pies widząc że ludzie się ubierają w kurtkę i buty też chce wyjść razem z nimi i też się kręci pod drzwiami - zresztą szczeniak zwykle jak nie śpi to cały czas krąży przy Tobie i coś od Ciebie chce - no chyba, że dasz mu kość lub konga to wtedy leży spokojnie i go gryzie.
  Jednak to normalne, że pies chce wyjść razem z Tobą - ważne jest aby nie żegnać się z psem, bo ludzie często tak się żegnają z psem, że pies bardzo się nakręca - bo dostaje dużo buziaczków na do widzenia. Najlepiej wyjść z domu bez zbędnego gadania do psa. Powiedzieć mu możesz jedno czy dwa słowa jak wychodzisz, ale to już w samym progu jak zamykasz drzwi np. 'pilnuj domu' i tyle :) Pies się nauczy co znaczy 'idę do sklepu' a co 'idę do pracy' - jednak lepiej dla Ciebie aby pies uczył się kilka razy dziennie hasła 'idę do sklepu' - czyli 'zaraz wracam'.
 • jeśli szczeniak jest pierwsze dni u Ciebie i jak wychodzisz z domu to słyszysz, że szczeniak piszczy to nie ma co panikować - ważne aby szczeniaka nie zostawiać na zbyt długo, jeśli jednak popiszczy kilka minut to nic mu się nie stanie. Co robić gdy szczeniak piszczy w nowym domu
 • były też zapytania o to, że pies nie lubi zostawać sam w kojcu - myślę, że można psu uprzyjemnić pobyt w kojcu tak samo jak zostawanie w pustym mieszkaniu. No i oczywiście zapewnić psu 3 razy dziennie spacer. Jeśli pies dostaje od Ciebie tylko rano miskę z karmą a potem wieczorem tylko 15 minut coś porobisz z psem to jest to stanowczo za mało. Pies żyjący w kojcu powinien mieć tyle spacerów to pies mieszkający w mieszkaniu w bloku.
 • jak wracamy do domu pies słyszy, dźwięk domofonu bo na klatce schodowej wpisujemy pin do domofonu - pies słyszy dźwięk klucza w zamku -> to wszystko wpływa na to, że słyszymy za drzwiami, że pies szczeka i szaleje z radości gdy wchodzimy do domu. Tylko w tym nie ma nic związanego z lękiem separacyjnym - taki pies po prostu usłyszał, że ktoś idzie do niego i się z tego cieszy. A to że pies szczeka gdy usłyszy domofon lub klucze w drzwiach to nie znaczy, że pies szczekał i wył cały dzień. Aby zdiagnozować co robi pies gdy zostaje sam najlepiej sprawdza się zostawienie w domu kamerki która nagra psie zachowanie. Jeśli w tym czasie gdy jest sam potrafi się położyć i śpi i odpoczywa przez większą część tego czasu to wszystko jest OK. Problem lęku separacyjnego dotyczy psów które nie umieją się uspokoić gdy zostają same.

Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Warto zacząć wcześnie, czyli gdy pies jest szczeniakiem i zostawiać psa samego na krótkie fragmenty czasu, w następnym akapicie poniżej znajdziesz informację o tym jak to dobrze zrobić. Jeśli masz problem z psem dorosłym, który nie chce zostać sam i źle to znosi to na końcu tego poradnika znajdziesz kontakt do szkoleniowca, który Ci pomoże.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do zostawania samemu w domu?

 • odpowiedź na to pytanie powinna być krótka: 'codziennie, po trochu, na spokojnie' :) 
 • zostawiaj psa samego gdy wybiegał się i gdy pobawił się z Tobą, gdy zrobił siku i wiesz że jest zmęczony i zaraz pójdzie spać.
 • dawaj psu coś dobrego do gryzienia lub lizania i wtedy zostaw go samego na 15 minut.
 • niech Twoje wyjścia będą zróżnicowane - raz krótko, raz dłużej ma Cię nie być w domu.

Uprzyjemnij psu czas czyli - Kongi dla psa na czas zostawania samemu w domu

Pewnie większość stałych czytelników psich blogów to zna doskonale, ale gdyby ktoś nie wiedział, to gumowe zabawki, które można wypełnić karmą dla psa - są stworzone po to  aby pies miał zajęcie na ten czas gdy my ludzie nie mamy czasu dla psa. Czyli gdy zostawiasz psa samego albo gdy masz inne zajęcia to napełnij psu Konga i daj psu do gryzienia. Kupisz to np. tu: kong

Zabawki na inteligencje i zabawki interaktywne aby pies się nie nudził

W sklepach zoologicznych znajdziesz różnego rodzaju zabawki dla psów - możesz kupić fajne zabawki na psią inteligencję - jednak ja jestem zwolennikiem prostoty. Jak uczymy psa zostawania samemu to nie muszą to być wymyślne zabawki - wystarczą gryzaki naturalne - kurze łapki, czy kości ze suszonej skóry będą dobre.W internetowych sklepach zoologicznych zwykle kupisz te wszystkie gryzaki dużo taniej niż w sklepie stacjonarnym - także wiesz co robić :) kup sobie większy zapas przez internet.

Pies wyje jak zostaje sam w domu? albo szczeka non-stop kilka godzin?


To najprawdopodobniej jest objaw lęku separacyjnego u takiego psa. I jeśli takie zachowanie występuje u Twojego psa to trzeba się tym koniecznie zająć bo pies bardzo cierpi (Twoi sąsiedzi pewnie też). Napisz do mnie w tej sprawie poprzez tą stronę
Tak samo gdy widzisz, że mieszkanie jest zdemolowanie, drzwi wyjściowe rozdrapane a pies wykończony psychicznie i fizycznie - wiele psów z lękiem separacyjnym nic nie zje ani nie potrafi się zdrzemnąć bo są w wielkim stresie cały dzień i dopiero jak wrócisz do domu to pies wita się z Tobą a potem coś zje i idzie spać. Jeśli też masz skargi od sąsiadów że pies wyje lub szczeka przez długie godziny to nie lekceważ tego, trzeba się zabrać za szkolenie takiego psa.
Kontakt w sprawie szkolenia psa: www.szkola-doberman.pl/kontakt/


1 komentarz:

 1. Witam, ja mam również problem z psiakiem. Ma rok i 4 miesiące, rasa basenji. Pies wpada wpanikę w samym momencie zostawiania go w domu. Skrada się, siłuję pod drzwiami. Jak lekko się go odepchnie i uda się zamknąć drzwi, zaczyna przeraźliwie skomleć i wyć, drapać drzwi...zazwyczaj uspokaja się po kilku minutach, a w domu nic nie niszczy. Jak można poradzić sobie z takim atakiem paniki? Panikuje nawet kiedy na stacji benzynowej ide zatankować auto a ona jest zamknięta. Kolejnym atakiem paniki jest 15 minutowe czekanie samej w samochodzie, kiedy zmuszona jestem zrobić zakupy w sklepie. Zazwyczaj w tej sytuacji zastaję osiusiane siedzenia. Czy można jej jakoś pomóc i oszczędzić jej tego stresu związanego z byciem samej?

  OdpowiedzUsuń

będę wdzięczny za każdy komentarz - pisz śmiało! Na pytania odpiszę osobiście!