Przygotowanie psa do wystawy to temat 'rzeka' - napisałem artykuł zawierający garść najważniejszych informacji o tym jak przygotować psa do wystawy.
Artykuł w pełnej wersji został opublikowany na portalu psiaki.net.pl pod adresem: PRZYGOTOWANIE PSA DO WYSTAWY - tam możecie go przeczytać.
Jeśli nie chce Wam się czytać całego artykułu to napiszę w skrócie o co chodzi z tym przygotowywaniem psa do wystaw.
Otóż najważniejsza sprawa to kompleksowo podejść do tego tematu - czyli zadbać o prawidłowe żywienie psa aby miał piękną i zdrową sierść, wykluczyć wszelkie choroby i stany zapalne w organizmie psa korzystając z pomocy weterynarza i do tego wyszkolić swojego psa pod kątem uczestnictwa w wystawie. Dodatkowo trzeba popracować nad umiejętnościami wystawiania psa i nad samym sobą aby zdobyć trochę umiejętności autoprezentacji
Przygotowanie psa do wystawy musi zawierać w sobie solidne szkolenie psa pod kątem uczestnictwa w wystawie. Pies bez przygotowania może nas bardzo rozczarować bo jego zachowanie będzie zupełnie inne niż w domu czy na spacerze.
Wystawy dla psów są zwykle bardzo stresujące - mówię tu o psach które nie miały odpowiedniego przygotowania i wcześniej i nagle trafiają na wielką halę pełną różnych dźwięków, zapachów, różnych psów i wypełnioną tłumem ludzi.
Pies który wcześniej nie był wystawiony na działanie tych wszystkich bodźców może być bardzo przytłoczony tym wszystkim i może stać sie apatyczny, wystraszony lub nawet agresywny.
Dotyczy to wszystkich psów - jeśli nie bywasz z psem w głośnych, zatłoczonych miejscach gdzie gra głośna muzyka i gdzie jest pełno ludzi i psów to nie wiesz jak Twój pies się zachowa gdy pojawisz się z nim na wystawie.
Na filmie widać jak kobieta ćwiczy z psem zachowanie pozycji wystawowej, jest to dobre przygotowanie psa do wystawy - jednak zauważ, że robi to w spokojnym miejscu gdzie nie ma nic rozpraszającego dla psa. A przecież na wystawie dla psów wokół będzie pełno ludzi, mnóstwo psów, cała masa zapachów dla psiego nosa i dużo hałasu. Dlatego też szkolenie psa i przygotowywanie psa do wystawy musi się też odbywać w warunkach bardziej zbliżonych do tych jakie panują na wystawach dla psów.
Osobiście bardzo nie lubię wystaw. Nie widzę w nich tej radości i miłej atmosfery, która towarzyszy podczas zawodów np. agility (przykładem są Mistrzostwa Polski Agility - na koniec wszyscy zawodnicy zaczęli tańczyć Gangam Style i rzucać się w błoto :p)
OdpowiedzUsuńA wystawy? Moja przyjaciółka uczestniczy, a raczej uczestniczyła w kilku, i nie ma dobrych doświadczeń. Pomińmy celowe wchodzenie tyłem na jej hasiora, który bardzo tego nie lubi. Ale już rozrzucanie smakołyków na ringu?!
Powołaniem psów jest ruch i praca. Wystawy są tak naprawdę tylko dla ludzi. A na zawodach bawią się i zawodnicy i psy.
Psa Twojej przyjaciółki powinni zdyskwalifikować. Skoro boi się i nie lubi podchodzenia do niego tyłem, oznacza to, że jest lękliwy i był źle socjalizowany. Smakołyków stosuje się po to, żeby zwracać na siebie uwagę psa. Ja stosuję smakołyki oraz maskotki. A Twoja przyjaciółka źle zrobiła zabierając go na wystawę. Jeżeli ktoś zna swojego psa, to wie co on lubi, a czego nienawidzi. Więc wystarczyłoby, aby przyjaciółka pooglądała filmiki z wystaw, zobaczyła, że podchodzi się do nich od tyłu i już by wiedziała, że jej pies tego nie lubi więc w jej przypadku wystawy nie mają sensu. A Ty nie masz za bardzo podstaw aby wystaw nie lubić. Zawody? A o jakie zawody Ci chodzi? Wszystkie zawody są dla zrobienia "łał", tak naprawdę nie jest to aż taka radocha dla psa, uwierz mi. Tak samo z posłuszeństwem. Bardzo lubię WP (weight pulling) uważam, że to jest praca dla psów z krwi i kości. A wystawy? Cóż, wcale nie są tylko dla człowieka. Psy się tam świetnie bawią. Wśród wielu innych psów, zapachów, jest to dla nich idealny sposób na socjalizację.Wystawy są po to, aby sędzia kynologiczny mógł stwierdzić jak bardzo podobny do wzorca jest pies. Eliminuje się w ten sposób psy, które nie nadają się do dalszej hodowli, z powodu wad. Więc z tego wynika, że Twoje zdanie n.t. wystawy jest błędne i nieuzasadnione. Poczytaj, dowiedz się, dopiero później wypowiadaj.
UsuńPozdrawiamy i zapraszamy do nas: vitohandling.blogspot.com A&V